HISTORIA

Początki Bytomskiej Spółdzielni Mieszkaniowej sięgają 1958 roku – 8 lutego tego roku zarejestrowana została pierwsza w Bytomiu Spółdzielnia Mieszkaniowa pod nazwą Strzecha Rodzinna.

Jej założycielami były 24 osoby, a powołana była do realizacji 2 budynków o 32 mieszkaniach.

W latach późniejszych do Strzechy Rodzinnej dołączyły Spółdzielnie Mieszkaniowe Przyzakładowe – założone między innymi przy Zakładach Górniczo-Hutniczych Orzeł Biały i Hucie Bobrek.

Prawie równocześnie ze Strzechą Rodzinną – bo 10.04.1958 r. – zarejestrowane zostały Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa przy KWK Dymitrow, nieco później Spółdzielnie Mieszkaniowe przy KWK Szombierki oraz KWK Bobrek.

Wszystkie te Spółdzielnie przykopalniane połączyły się w 1967 r. w Międzyzakładową Spółdzielnię Mieszkaniową Górnik.

Spółdzielnia Mieszkaniowa Strzecha Rodzinna oraz Międzyzakładowa Spółdzielnia Mieszkaniowa Górnik  w dniu 4.06.1973 r. połączyły się w jedną Bytomską Spółdzielnię Mieszkaniową.

Zasoby Bytomskiej Spółdzielni  Mieszkaniowej w momencie połączenia się obejmowały kilkanaście budynków w centrum miasta i Szombierkach. Osiedle Arki Bożka zostało przejęte w 1972 roku od Spółdzielni Mieszkaniowej Węglostal.

Perspektywy inwestycyjne obejmowały dalszą  rozbudowę dzielnicy Szombierki oraz budowę osiedla mieszkaniowego w Miechowicach.

W 1990 roku wielkość zasobów Bytomskiej Spółdzielni Mieszkaniowej przekraczała 800 tys. m² powierzchni użytkowej zasobów mieszkalnych i użytkowych. Składały się na nie 335 budynków mieszkalnych, 37 pawilonów użytkowych oraz  1256 garaży, zaś powierzchnia terenów użytkowania wieczystego Spółdzielni przekraczała 70 ha.

W 1991 r. z Bytomskiej Spółdzielni Mieszkaniowej wydzieliły się Spółdzielnia Mieszkaniowa Centrum – obejmująca zasoby spółdzielcze w zachodniej części śródmieścia Bytomia oraz Spółdzielnia Mieszkaniowa Miechowice z zasobami spółdzielczymi na tym osiedlu.

Obecnie Bytomska Spółdzielnia Mieszkaniowa nadal jest największą spółdzielnią mieszkaniową w Bytomiu i zalicza się do spółdzielń o średniej wielkości w skali kraju i województwa.

Staramy się być organizacją przyjazną ludziom i społeczności lokalnej oraz łączącą tradycje ruchu spółdzielczego w Bytomiu z wezwaniami teraźniejszości i przyszłości.

Jako jedno z nielicznych przedsiębiorstw w naszym mieście, Bytomska Spółdzielnia Mieszkaniowa może poszczycić się znacznymi wyróżnieniami otrzymanymi za swą innowacyjną działalność.

Na rynku lokalnym otrzymaliśmy dwukrotnie Medal miasta Bytomia:

    • W 2002 roku Medal miasta Bytomia Spółdzielnia otrzymała z rąk Prezydenta Krzysztofa Wójcika za szczególne zasługi dla miasta.
    • W 2007 roku Spółdzielczy klub Relaks wyróżniony został Medalem Miasta Bytomia za swe dotychczasowe osiągnięcia na polu wychowawczo – oświatowo-kulturalnym.

Na rynku regionalnym i ogólnopolskim:

    • W 2008 roku Spółdzielnia nasza wyróżniona została przez przyznanie jej godła Eu Standard za szczególny wkład w rozwój gospodarki mieszkaniowej, przyznawanej przez Group Media Partner oraz redakcję Przeglądu Gospodarczego.