Coraz częściej, poza tradycyjnym dociepleniem ścian budynków, w celu zapewnienia jeszcze lepszego bilansu energetycznego, stosuje się docieplanie stropodachów.

Zacznijmy od samego stropodachu – co to w ogóle jest?

Stropodach jest to strop ostatniej kondygnacji budynku pełniący dodatkowo funkcję dachu. Podobnie jak inne konstrukcje dachowe, również stropodach składa się z warstw, których zadaniem jest zabezpieczenie budynku przed wpływem czynników atmosferycznych.

Stropodachy stosuje się przy spadku połaci dachowej od 0 do 10% (czyli przy dachach płaskich i prawie płaskich). Warstwy stropodachów spełniają zwykle różne funkcje, w związku z tym należy je wykonywać z różnych materiałów. Stropodach powinien również zabezpieczać przed nadmiernym nagrzaniem latem oraz utratą ciepła w okresie obniżonych temperatur.

Przykład stropodachu wentylowanego kanalikowego: 1 – strop, 2 – paraizolacja, 3 – termoizolacja, 4 – szczelina wentylacyjna, 5 – wylewka betonowa, 6 – hydroizolacja.

Ze względu na konstrukcję można wyróżnić kilka rodzajów stropodachów. Jednak nas najbardziej interesują stropodachy wentylowane. Składają się one z warstwy nośnej górnej oraz dolnej, a pomiędzy nimi znajduje się pusta przestrzeń, przez co ten typ stropodachu nazywany jest często „zimnym dachem”.
Termoizolacja stropodachu może być wykonana przy użyciu tradycyjnych materiałów izolacyjnych takich, jak np. wełna mineralna czy styropian. W sytuacji, gdy chcemy wykonać ocieplenie stropodachu tą metodą, możemy się tego podjąć, jeżeli pomiędzy dwie warstwy nośne będziemy mogli swobodnie wejść. Wtedy sprawdzą się miękkie płyty z wełny mineralnej.

Termoizolacja styropianem przeprowadzana jest od zewnątrz (od góry dachu). Dlatego często zaleca się, aby zastosować styropian pokryty papą nawierzchniową. Ocieplenie stropodachu styropianem pozwala na zabezpieczenie domu również przed przedostaniem się wody. Jedną z zalet tego rozwiązania jest niewielki ciężar materiału izolacyjnego. W związku z tym nie musimy martwić się o wzmocnienie stropodachu, jeżeli chcemy izolować stary budynek. Warto jednak mieć na uwadze, że styropian nie jest ognioodporny, a także nie wykazuje się odpornością na wysokie temperatury. Ponadto, ze względu na to, że zimne powietrze nadal będzie miało kontakt z dolną warstwą, co prowadzi do sporego wychłodzenia mieszkań ostatniej kondygnacji, ten sposób docieplenia może mijać się z celem i takie rozwiązanie nad pomieszczeniem ogrzewanym będzie po prostu nieopłacalne.

Przykład stropodachu wentylowanego szczelinowego: 1 – strop, 2 – paraizolacja, 3 – termoizolacja, 4 – szczelina wentylacyjna, 5 – deskowanie, 6 – hydroizolacja, 7 – warstwa ze żwiru.

Zazwyczaj pusta przestrzeń pomiędzy warstwami jest nie tylko nieduża, ale również trudno dostępna. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie termoizolacja stropodachu wentylowanego wdmuchiwanym granulatem celulozy bądź wełny mineralnej.

Docieplenie tą metodą, pozwala na szybkie i efektywne uzyskanie warstwy izolacyjnej. Technologia wdmuchiwania celulozy lub granulatu wymaga wykonania otworu w dachu, poprzez który wprowadzana jest rura wdmuchująca materiał termoizolacyjny.

Podczas wdmuchiwania materiału, cały czas kontrolowana jest grubość warstwy izolacyjnej. Po wykonaniu docieplenia wcześniej wykonany otwór w dachu, zaślepiany jest przy pomocy blachy ocynkowanej, a następnie najczęściej montuje się w tym miejscu kominek wentylacyjny. Zdecydowanie się na docieplenie stropodachu metodą wdmuchiwania celulozy lub granulatu nad pomieszczeniem ogrzewanym niesie ze sobą bardzo wiele korzyści.

Przede wszystkim tak wykonana termoizolacja przeprowadzona jest w dużo krótszym czasie w porównaniu do tradycyjnych metod. Wszystko odbywa się maszynowo, w związku z czym metoda ta nie wymaga aż tak dużego nakładu pracy.

Należy mieć również na uwadze, że przy izolacji wdmuchiwanej, nie powstają mostki termiczne,
w związku z czym po wykonanym dociepleniu możemy zauważyć niższe zużycie energii cieplnej w sezonie grzewczym nawet do 25 procent. Termoizolacja nad pomieszczeniem ogrzewanym powinna być wykonana przez doświadczonych specjalistów.

Istotna jest tutaj odpowiednio dopasowana grubość warstwy izolacyjnej, która powinna być nieco większa od warstwy docelowej. Powodem tego wyliczenia jest zjawisko osiadania wdmuchanej warstwy termoizolacyjnej.

Prawidłowo wykonana izolacja cieplna budynku mieszkalnego pozwala na znaczne ograniczenie zużycia energii cieplnej w sezonie grzewczym, a ponadto znacznie obniża uciążliwość upałów w sezonie letnim.

Artykuł ukazał się w czerwcowym numerze kwartalnika „Strzecha” (nr 22/2022).