Rozpoczęliśmy na naszych terenach pierwsze koszenie w tym roku. Mając na uwadze prognozy pogody na najbliższy czas i wiadomość, że czeka nas kolejne bardzo gorące lato, tegoroczne koszenie będzie się troszkę różniło od tych przeprowadzony w  poprzednich latach.

Zieleńce przy nieruchomościach, te małe i te dużo większe to nasze „płuca” i „eko-klima”. Trawa utrzymuje wilgoć! Dlatego podjęliśmy decyzję, że kosimy trawniki do minimum 10 cm wysokości. Tam gdzie nie ma konieczności pokosu, ze względu na południowe strony oraz mały przyrost, ograniczymy się tylko do podkaszania aby zapobiec rozkwitowi i pyleniu (w trosce o alergików ).

Bardzo krótka trawa zatrzymuje znacznie mniej wilgoci i ułatwia jej parowanie z ziemi, a w perspektywie nadchodzących susz woda jest bezcenna i powinniśmy ją oszczędzać. Trawa obniża temperaturę powietrza. Im wyższa, tym zdaniem ekologów lepiej działa. Pomiary przeprowadzone pokazują, że trawnik może być nawet o 30 st. chłodniejszy od asfaltu i o 20 st. od gołej ziemi. Trawa to także jeden z największych producentów tlenu i pochłaniaczy dwutlenku węgla – bez niej nie nastąpi sekwestracja dwutlenku węgla (wchłanianie CO2), a nasz ślad węglowy urośnie. Pochłaniają też szkodliwe pyły i cząsteczki z powietrza odpowiedzialne za zanieczyszczenie powietrza. Dla porównania jeden hektar lasu sosnowego usuwa z atmosfery około 20 ton dwutlenku węgla rocznie. Trawy i drzewa to nasi najwięksi sojusznicy w walce o klimat i przetrwanie.

Odpady „bio” (ścięta trawa) są składowane do podstawionych kontenerów i wywożone na bieżąco. Bardzo prosimy o nie wrzucanie do nich odpadów budowlanych i śmieci domowych.

Wszelkie uwagi i nieprawidłowości zgłaszajcie do właściwej Administracji.

Nie pozostaje nam nic innego jak tylko życzyć Wam wszystkim zdrowia i szybkiego powrotu do normalności co oznacza między innymi swobodne korzystanie z….zielonej trawki 🙂